Magazyn w formie hali namiotowej- jak to możliwe?

Większość osób słysząc słowo hala namiotowa kojarzy taki obiekt z lekkimi konstrukcjami rozstawianymi sezonowo, na przykład w nadmorskich kurortach celem urządzenia tam tymczasowego sklepu czy piwnego ogródka. Najczęściej konstrukcja to cienkie stalowe rury i jakieś pokrycie chroniące przede wszystkim przed deszczem. Zatem czy hala namiotowa może stać się profesjonalnym magazynem?

Obecnie magazyn w formie hali namiotowej to jedno z lepszych rozwiązań, z jakiego może skorzystać każdy przedsiębiorca. Jest to ciekawa alternatywa dla obiektów murowanych z kilku powodów.

Magazyn w hali namiotowej- oszczędność czasu

Zacznijmy od tego, że budowa hali namiotowej jest stosunkowo tania. Oczywiście cena będzie rosła wraz z jej wymiarami, ale jednostkowy koszt metra kwadratowego powierzchni spada wraz z powiększaniem się wymiarów hali. Jednakże spójrzmy na to w kontekście wybudowania magazynu w formie murowanej. Żeby przedsiębiorca mógł w ogóle zacząć prace z tym związane potrzebuje ziemi, wielu pozwoleń oraz kilkunastu miesięcy prac kilku ekip budowlanych, zanim ten magazyn zobaczy. W związku z tym koszty są wysokie, a czas oczekiwania na efekt końcowy dość długi i zależny od wielu czynników. Patrząc pod kątem podstawienia hali namiotowej, okres ten jest zdecydowanie krótszy. Czas postawienia hali namiotowej to kwestia kilku dni. Oprócz tego w aspekcie pozwoleń sprawa również wygląda inaczej. Przedsiębiorca chcący postawić magazyn może złożyć wniosek o rozłożenie hali namiotowej, która może stać jako obiekt tymczasowy przez okres 180 dni. Wówczas przedsiębiorca ma czas na to, by złożyć kolejny wniosek o  zalegalizowanie hali jako trwałego obiektu. Należy pamiętać, że od momentu uzyskania pierwszego pozwolenia, obiekt jest po kilku dniach gotowy do użytku. To tylko jedna z wielu zalet magazynu w formie hali namiotowej.

Hala namiotowa jako magazyn- oszczędność pieniędzy

Idąc dalej, jednak pozostając w oszczędnościach, należy wziąć pod uwagę koszt wybudowania magazynu. Fundamenty, murowanie ścian, pokrycia dachowe czy elewacje potrafią sporo kosztować. Zdecydowanie niższy koszt poniesie przedsiębiorca, stawiając halę namiotową. Zazwyczaj składa się ona ze stalowej, ocynkowanej konstrukcji, plandeki  stalowego poszycia ścian i ewentualnie dodatkowych akcesoriów. Mimo tego, koszt tego będzie zawsze niższy, niżeli fundamenty i betonowe konstrukcje magazynowe. Należy również do tego dodać koszty pozwoleń, budowy, pracowników oraz materiałów.

Czy hala namiotowa może stać cały rok?

Hala namiotowa może także kojarzyć się z sezonowością. Ten mit trzeba obalić. Magazyny będące halą namiotową mogą służyć również przez cały rok. Zastosowanie odpowiednich izolacji zapewnia ocieplenie w czasie zimy i ochronę przed wysokimi temperaturami w okresie letnim. Oprócz tego warto wspomnieć o specjalnych rozwiązaniach, które zapewniają estetyczny wygląd magazynu, ale także chronią przed obciążeniami śniegu w czasie zimy. Zapewnia to bezpieczeństwo budowli oraz osób znajdujących się w środku hali. To wszystko wpływa na fakt, że magazyn oparty na hali namiotowej może stać cały rok.

Wyposażenie hali namiotowej w bramę (h3)

magazyn

Obiekt magazynowy pełni różne funkcje. Często do sprawnego działania potrzebne jest dodatkowe wyposażenie. Mowa tutaj o podjazdach, dokach, bramach, które umożliwiają łatwy przepływ towarów. W związku z tym, że hale namiotowe mają zastępować standardowe magazyny, muszą posiadać takie elementy. Nie ma w tym żadnego problemu. Przedsiębiorca ze spokojną głową może uzbroić swój nowoczesny magazyn w niezbędne do codziennej pracy wejścia i wyjścia, a także konstrukcje dodatkowe.

Rozbudowa magazynu z hali namiotowej

To kolejna zaleta, której nie posiada tradycyjny magazyn. Żeby dobudować do niego jakąkolwiek nową przestrzeń potrzeba przede wszystkim czasu. Przy halach namiotowych znów zamykamy się w kilku dniach. Oprócz tego, że w szybki sposób można dobudować kolejną halę stalową, to także w ekspresowym tempie można złożyć i rozłożyć konstrukcję w nowej lokalizacji. Również połączenie kilku pojedynczych w jeden duży obiekt przebiega bez problemowo i w krótkim czasie.

Jaką wytrzymałością charakteryzują się hale namiotowe?

Oprócz tego, że rozłożenie i złożenie hali stalowej przebiega szybko, koszt jest stosunkowo niski, to zależy pamiętać, że są równie funkcjonalne co tradycyjne magazyny. Może nawet i bardziej, dodając do tego możliwość szybkiej dobudowy kolejnych metrów powierzchni magazynowej. Hale namiotowe są także bezpieczne, wygodne. Charakteryzują się wieloletnią wytrzymałością. Co najważniejsze spełniają wszelkie normy dotyczące bezpieczeństwa.

Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy, jednak w tym wypadku hale namiotowe w formie magazynów tych plusów mają zdecydowanie więcej niżeli standardowe magazyny. W związku z tym w przypadku chęci postawienia magazynu warto skontaktować się z naszym ekspertem, który odpowie na wszelkie pytania.